logotyp
Login

Časté otázky k laserům

Jaký laser si vybrat?

Odpověď na tuto otázku vždy není tak jednoduchá, jak by si zákazník přál. Při rozhodování který laser zvolit, musíme zvážit několik základních praktických věcí.

1) Do jaké vzdálenosti potřebujeme svítit.
2) V jakých světelných podmínkách bude pracoviště.
3) Druh materiálu který se má osvětlovat.
4) Klimatické podmínky pracoviště.
5) Dostupné zdroje napájecího napětí a vzdálenost k laseru.
6) Potřebnou jakost laserového paprsku, například úhel, nebo tloušťku čáry.
7) Pracovní režim laseru a jeho životnost.
8) Tvar laserového paprsku a jeho struktura.
9) Bezpečnost práce.
10) Mýty a legendy v branži.

1) Do jaké vzdálenosti potřebujeme svítit.

Při volbě vhodného laseru je prakticky nejdůležitější vědět, jaký je maximální požadovaný dosvit laseru.
Na několik centimetrů nebo decimetrů obvykle postačí 5mW laser, v jakémkoliv barevném provedení. Je prakticky jedno, jestli svítí na dřevo, kámen, nebo obyčejný kus železa. Paprsek bude viditelný i na denním světle. Jestliže bude stejný laser a materiál umístěn v dílně, hale a jiné prostoře kde nesvítí přímé sluneční světlo (nebo odražené) přímo na materiál, bude čára viditelná i v délce do 5m (platí pro osvětlení do přibližně 500-800lx například na smrkové prkno). Pro více světla, delší čárky a pod je nutné se s námi poradit. S naší letitou praxí se spleteme již málokdy.

2) V jakých světelných podmínkách bude pracoviště.

Jak jsme již přiblížili v bodu 1) světlo na pracovišti hraje klíčovou roli při tom jak moc bude laser vidět. Jedná se o velmi subjektivní a proměnlivou záležitost. Málokdo bude běhat po pracovišti s luxmetrem a zjišťovat, jaká úroveň osvětlení na pracovišti je. Ze zkušenosti se dá říct, že do běžného osvětlení na pracovištích, kde slunce nesvítí, je čárový laser do 5mW výkonu použitelný až do vzdálenosti 5m.

Vše záleží na tom, jaké je počasí a jak dobře vidí obsluha. Setkáváme se s tím, že v zimním období kdy bývá zatažená obloha, nám zákazníci říkají, že by jim stačil i slabší laser. Naopak v létě - někdy i dvojnásobek výkonu není dost. Jediné konstantní prostředí je prostor bez venkovního osvětlení, odkázaný pouze na umělé zdroje světla.

Není třeba se bát. Neznamená to že volíte mezi stavem je a není vidět. Čára je na takovém pracovišti vidět vždy. Jenom podle počasí více nebo méně. Tento problém se nejvíc projeví na konci 5m čáry, pokud laser svítí podélně na materiál. Tedy z jednoho konce na druhý. Je třeba zvážit, jak často potřebujete perfektní viditelnost na konci 5m vzdálenosti. Naštěstí máme celou škálu výkonů laserů... pomůžeme vám s výběrem.

3) Druh materiálu který se má osvětlovat.

Druh nasvěcovaného materiálu hraje také významnou roli při viditelnosti paprsku. Hladká smrková prkna, bílý papír a matné hladké materiály, se nasvěcují nejlépe. Materiály jako "chlupatá" prkna, látka, černý plech, guma a materiály s nízkou odrazivostí, jsou k osvětlení obtížnější. Je potřeba přidat zhruba 25%-50% výkonu. Nejhůře se nasvětlují lesklé materiály, jako jsou například chromované povrchy a leštěná nerez ocel. Zde je třeba přidat i 100% výkonu na stejnou vzdálenost, jaká je u materiálů v první skupině. U takových materiálů doporučuji pro vzdálenosti svícení nad 1m zelený laser. Lidské oko čárku na takovém materiálu rozezná lépe,než u červeného laseru.

3.1) Barva podkladu pro červené lasery.

3.1) Barva podkladu pro červené lasery.Při svícení laserovým paprskem je možné posílit viditelnost paprsku na odrazné desce tím, že jí natřeme vhodným odstínem barvy. Viditelnost paprsku bývá nejlepší na barvách které mají nejblíže vlnové délce samotného laseru.

Takže pro červené lasery o vlnových délkách 650nm (typicky naše 1mW; 3,5mW a výkonné modely nad 16mW výkonu) platí, že paprsek je nejlépe viditelný na barvě s označením RAL 4010 -Nachová,  která je na obrázku v pravo dole.(obrázek lze kliknutím na něj zvětšit) 

Pro lasery o vlnové délce 635nm (naše 5mW a 10mW modely) je velmi vhodná kterákoliv ze zbývajících 3 barev na obrázku.
tedy tyto barvy:
RAL 3000 Ohnivě červená 
RAL 3003 Rubínová
RAL 3004 Purpurově červená

Na jiných barvách bude laser samozřejmě také viditelný, ale již ne tak výborně.

3.2) Barva podkladu pro zelené lasery.

3.2) Barva podkladu pro zelené lasery.Pro zelené lasery 532nm platí stejné zásady jako pro červené, v případě podkladových barev. Máme vyzkoušené, že nejlépe je zelený laser 532nm vidět na barvě RAL 6027 Světle zelená (v levo dole). Výborně je vidět i na barvách:
RAL 6019 Pastelová zelená.
RAL 6021 Bledězelená.
RAL 6034 Pastelová tyrkysová.

Opět platí,že na jiných barvách (zejména těch podobných) bude paprsek vidět také, jen ne již tak skvěle.

4) Klimatické podmínky pracoviště

Laserová dioda patří do skupiny polovodičových součástek choulostivých na teplotu. Obyčejné levné diody vydrží teploty od -10°C do + 35°C. Ty lepší od -15°C do +45°C. Velmi kvalitní a také drahé, dokážou vydržet i -12°C až +70°C -HT diody. V našich klimatických podmínkách většinou postačují ty "lepší" diody s rozpětím -15°C až +45°C. Pro teplejší provozy pak HT verze diod

Velkou roli na výdrži laseru zde hraje jeho umístění. Tedy je-li umístěn ven, nebo do uzavřeného prostoru, který nevymrzá a v létě není vytopený sluncem skrz plechovou střechu. Laserům nejlépe svědčí tzv. pokojové teploty v rozmezí 18°C až 22°C.

Udávané teploty na všech technických listech (není-li to přímo napsáno jinak) u nás i kdekoliv na světě, se vztahují na teplotu diody. To například u nás znamená, že u laseru s výdrží +45°C je reálná teplota, která se dá změřit zákazníkem na povrchu laseru kolem +42°C. Jedná se již o havarijní stav! Dosažení takové teploty vede k velmi rychlé degradaci laserové diody a jejímu slábnutí. Je vhodné tomu zabránit chladiči, nebo jinou vhodnou regulací vnější teploty. Viz odstavec 7) a tabulka životnosti. Nebo také jen spínáním laseru tak, aby svítil jen po nezbytně nutnou dobu.

Například u našich červených laserů ve třídě do 5mW (platí pro verze s měničem na 6V až 30V AC/DC problém zahřívání prakticky odpadá) je zabudována havarijní vratná tepelná pojistka, která omezí výkon laseru do doby, než se laser neochladí na nižší teplotu. Upozorňujeme že se jedná o Havarijní stav a vícenásobné opakování povede zcela jistě k poškození laserové diody. Rovněž provoz laseru v takovém stavu kdy je "slabý paprsek" a laser je roztopený po dobu desítek minut vede rovněž k poškození laserové diody. Na taková poškození se nikde na světě záruka neposkytuje.

Podobná situace panuje u zapínání laseru který je přechlazený pod teploty -15°C. Může vlivem zkratu mžikem shořet.

Všem našim průmyslovým laserům nevadí voda, sníh, prach, vítr, otřesy a menší vibrace. Lasery splňují minimálně krytí IP65 a více.

5) Dostupné zdroje napájecího napětí a vzdálenost k laseru

Dřív než přistoupíte k objednávce, zjistěte si jaké možnosti napájení laseru na pracovišti panují. Vyrábíme lasery na 3VDC=; 5VDC= (i pro USB) a univerzál s DC/DC měničem na 6-30V AC/DC, nebo 4,5~42VDC. Výkonné lasery nad 16mW se mohou napájet rozmezím napětí od 9V do 24V DC nebo 9V až 17V AC... obvykle doporučujeme 24VDC kvůli topnému tělísku.

Také si zjistěte potřebnou délku kabelu od laseru k místu napájení. Obyčejně vyrábíme 1m až 10m kabely. Vyrobíme vám i laser s jakoukoliv délkou kabelu do 100m, za velmi přijatelnou cenu.

Do průmyslu vždy doporučujeme modely s DC/DC měničem . Modely na 3VDC= a na 5VDC= jsou vhodné spíše do laboratoří a podobně. Nebo když potřebujete laser s co nejmenšími rozměry.

V poslední době se s oblibou začíná využívat napájení 5VDC, pomocí USB konektoru a zdroje Powerbanky. Ty se dnes prodávají ve velké šíři kapacit. A snadno se dají nabíjet.

Jsme schopni vám dodat i vhodné napájecí adaptéry pro konkrétní modely. Potřebné propojovací konektory vám rovnou připojíme nebo přiložíme dle vašeho přání. V místech kde není možné použít síťové zdroje, powerbanku a podobně, vám pomůžeme naším bateriovým zdrojem s vodotěsným vypínačem.

6) Potřebnou jakost laserového paprsku, například úhel, nebo tloušťku čáry.

Na vaše přání dokážeme laserový paprsek různě zaostřit. Můžeme zaostřit laser tak, aby v požadované vzdálenosti byla čárka nebo bod co nejtenčí, nejmenší. Většina laserů je u nás vyráběna s úhlem vyzařování 70°. Je tomu proto, že poměr úhlu a množství dopadajícího světla na plochu, která tvoří čárku je nejoptimálnější. Hodí se na drtivou většinu aplikací které od nás zákazníci požadují. Upravíme vám zdarma vyzařovací úhel z obvyklých 70° na 35°, 45°, 85°, 110°, nebo extrémních 130°. Můžeme vám nabídnout i různé netradiční světelné tvary, křížek, terč, různé rastry a jiné tvary.

Proč se nehonit za velkým vyzařovacím úhlem laseru.

Vždy je lepším řešením najít vhodné místo k upevnění laseru s menším úhlem vyzařování, než za každou cenu chtít laser s velkým vyzařovacím úhlem. Důvodem je Gausovské rozložení světelného výkonu laseru při použití cylindrické optiky. Ve středu je čára nejjasnější a ke krajům slábne. Čím větší je vyzařovací úhel, tím jsou kraje méně viditelné. Viz obrázek rozložení výkonu laseru při různých vyzařovacích úhlech.  Nicméně, silné výhody cylindrické optiky jsou v hladkém paprsku bez zubaté struktury, které vytváří jiné optické členy(viz obrázek v 8) odstavci).

Zde naleznete jednoduchou orientační pomůcku k určení vyzařovacího úhlu laseru který potřebujete. 
Odkaz na podrobnou tabulku naleznete na konci této kapitoly.

úhel alfa - výška - délka čáry a
45° - 1m - 82cm
70° - 1m - 140cm
80° - 1m - 167cm
110° - 1m - 285cm
115° - 1m - 313cm

Při svícení podél je možné s menším úhlem obsáhnout větší vzdálenost (délku čáry a)
 
úhel alfa - výška - délka čáry a 
45°  - 1m - 100cm
50°  - 1m - 119cm
60°  - 1m - 173cm
70°  - 1m - 274cm
80°  - 1m - 567cm
Při svícení podél je možné s umístěním laseru kousek před plochu kterou potřebujete osvítit (Z = 20cm) menším úhlem obsáhnout ještě větší vzdálenost (délku čáry a)
 
úhel alfa - výška - délka čáry a 
45°  - 1m - 129cm
50°  - 1m - 162cm
60°  - 1m - 273cm
70°  - 1m - 623cm

Aplikace na mobil nebo tablet pro výpočet vyzařovacího úhlu laseru (pro Android)

Vážení zákazníci,
máme pro vás aplikaci kterou si můžete sami po stažení z Google Play spočítat správné parametry vašeho laseru.

https://play.google.com/store/apps/details?id=janpancir.com.lasercalculator

Mechanická pomůcka pro zjištění vhodného umístění laseru

Nechce se-li vám to počítat, zde máte přehlednou tabulku

tabulky osvitového trojúhelníkutabulky osvitového trojúhelníku

7) Pracovní režim laseru, životnost

7) Pracovní režim laseru, životnost

V přiloženém grafu je názorně zobrazena závislost životnosti na teplotě diody. Berte jej prosím jako orientační. Nejedná se o pouhý přímý laboratorní výstup, ale také naši praktickou zkušenost.

Skoro všechny červené průmyslové lasery jsou určeny k nepřetržitému provozu. Nejvhodnější jsou ovšem lasery s DC/DC měničem na 6-30V AC/DC protože se nejméně zahřívají vlastním provozem. U modelů kde to takto není, je to uvedeno v technických specifikacích.

Nicméně každý laser má určitý počet hodin, které by měl vydržet fungovat, než se laserová dioda nadobro vypálí. Obvykle se jedná o více než 5000h životnosti při teplotách okolo 20°C. Laserům vůbec nevadí vypínání a zapínání z pohledu jeho běžné životnosti. Zvládnou i více než 50 000 cyklů. Některé modely zvládají cyklovat na frekvenci 100Hz. Doporučujeme je tedy vypínat pokud je nepotřebujete rozsvícené. Výrazně si prodloužíte životnost svého laseru, protože se nebude teplem tolik opotřebovávat.
Laser lze přirovnat ke svíčce. Tu také lze 1000 x zapálit, ale se životností svíčky při svícení mnoho neuděláme.

8) tvar laserového paprsku a jeho struktura.

8) tvar laserového paprsku a jeho struktura.Nejčastějším tvarem je bod, nebo čára vytvořená s pomocí cylindrické optiky, u levnějších provedení z vlnovcové optiky. Někdo požaduje křížek, který lze udělat s pomocí vlnovcové nebo difrakční optiky (lze vytvořit i dvěma cylindrickými). Také je možné vyrobit pomocí difrakčních optik spoustu dalších tvarů.
Lze vybrat z různých tvarů, počtů řádků, hustotu mřížky nebo různé velikosti a počty bodů. Tyto speciální lasery vám vyrobíme po konzultaci a probrání vašich potřeb. Nelze je objednat ze dne na den a jejich dodání je minimálně 14 dní. Dále je třeba zvážit fakt, že cena jednoho kusu optiky může být stejná jako cena za dva nebo tři standartní průmyslové lasery. Tyto optické členy se vyplatí nakoupit až při větších sériích nad 5 ks.

Orientačně lze počítat s cenou příplatku k našemu bodovému laseru od 1000,-Kč za 1 kus bez DPH, při minimálním odběru 5ks. Přesná cena pak dle aktuální nabídky konkrétního typu..

Druhy optických členů

Druhy optických členů

Tvary paprsku které lze také na objednávku udělat

Kompletní seznam naleznete v sekci speciální lasery.

9) Bezpečnost práce.

9) Bezpečnost práce.

Z hlediska bezpečnosti práce se lasery rozdělují do tříd laserů. Každá třída má své limity laserového záření a přesně spacifikované riziko pro práci s konkrétní třídou laseru. Jsou to třídy 1, 1C ,1M, 2, 2M, 3R, 3B a 4. V naší nabídce naleznete především tyto třídy: 1, 1M, 2, 2M, 3R, vyjímečně 3B.

Je třeba uvažovat, že rizika v normě IEC 60825-1 2014 ed3.  jsou specifikována v prvé řadě pro bodové lasery, tedy při velikosti bodu 1mm2 (průměr bodu je tedy 1,128mm při kruhovém průřezu paprsku). Při použití optiky například pro čárku, klesá výkon dopadající na plochu s narůstající vzdáleností. Tím klesá i riziko poškození sítnice očí. (Tyto příklady samozřejmě norma řeší také. Nicméně pro laika je problematika dost složitá. Najčastěji se veřejnost setkává právě se zjednodušenou tabulkou tříd pro bodové lasery...
 
Zjednodušený bezpečnostní příklad:
Třída 3R je max. 5mW ve viditelném spektru u bodového laseru (s plochou bodu 1mm2) . Není třeba ochranných pomůcek, ochrání nás přirozený mrkací reflex zdravého člověka. Tento reflex nedovolí překročení hodnoty dopadové energie 0,25mJ/mm2 za 0,25s na sítnici oka. Stačí to i na prosté odvrácení hlavy od paprsku laseru.

My ovšem potřebujeme použít silnějiší laser 100mW, který je ve třídě 3B pokud by byl bodový, ale my budeme pracovat s laserem čárovým, v případě, uvažujeme-li teoreticky, že čára je 1mm tlustá. Potom prostým dělením délky čáry a výkonu zjistíme přibližný(*)  výkon dopadající na plochu 1mm2. Tedy když bude čára 100mm dlouhá a 1mm široká, potom dopadá na 1mm2 jen přibližně  1mW (100mm / 100mW = 1mW/mm2) . Z bezpečnostních důvodů  vynásobíme ještě 2x viz (*Gausovo rozložení světla v kapitole 6). Výsledek je tedy 2mW/mm2 při délce čáry 10cm!  To je cca 5cm od optiky laseru při 90° vyzařovacím úhlu. Tedy jsme s rizikem hluboko ve třídě 3R a nejsme daleko od třídy 2M (třída 2M= max 1mW). Skutečné riziko tedy hrozí jen při velmi blízkém pohledu do tohoto laseru, ve vzdálenosti od oka jen několik centimetrů.
Přesto v žádném případě nedoporučuji riziko podceňovat. Jen vás upozorňuji, že je omezené a reálné jen za určitých podmínek. Je zřejmé že mnohem větší bezpečnostní riziko než poučený pracovník, představují děti a lidé pod vlivem omamných látek, kteří  jsou schopni soutěžit o to "kdo to dýl vydrží!".

ES prohlášení o shodě

ES prohlášení o shoděNa všechny naše lasery je samozřejmě vystaveno CE prohlášení o shodě. Potvrzení o vydání tohoto prohlášení je součástí manuálu každého laseru. Na požádání vystavíme přímo kopii prohlášení o shodě každému našemu zákazníkovi.

10) Mýty a legendy v branži

10) Mýty a legendy v branžiSetkáváme se často s tím že zákazníci mají zkušenost s levnějšími  nivelačními lasery které umí linku nebo křížek. Na těchto zařízeních je napsán výkon 1mW, třída nebezepečnosti 2 a svítí to krásně.
Máme změřeno přístroji na několika zařízeních že je to zavádějící polopravda.

Výkon běžného niveláku s křížovou optikou je 10mW a to pro každou čáru zvlášť..(třída 2M)
Na zařízení je  napsán výkon 1mW který je přepočtem výkonu na 1mm2 hned na výstupu ze zařízení...
(pokud má linka 10mm a tloušťku 1mm je to 1mW na mm2  při diodě 10mW... U vyzařovacího úhlu 90° je taková linka již 5mm od středu válcové optiky která generuje linku... a protože je to celé zapouzdřeno v přístroji, určitě v hloubce těch 5mm tak výrobce napíše 1mW (na výstupu) a laserovou třídu 2...
Je to obcházení normy ČSN EN 60825-1 2014 ed3. Ale protože se běžné nivelákv vyrábí v Číně a málokdo tomuto problému rozumí (celníci určitě ne) tak to nikdo neřeší.. Správné označení takových výrobků by mělo být Třída 2M a zařízení s nominálním výkonem 10mW.

To celé se dělá proto aby se laická veřejnost neděsila a štítek s třídou nebezpečnosti měl co nejmenší hodnotu rizika.
Zboží se pak lépe prodává... Běžný zákazník samozřejmě nebude studovat normu, pokud už udělá něco tak se koukne do tabulky laserových tříd. Což ho může někdy i vyděsit 8-)

Napište nám

* 

Z naší nabídky

Červený křížový laser s kontektorem M12 a měničem na 4,5~42VDC stíněný kabel- 5mW-HT

Křížový laser 5mW s měničem na 4,5~42VDC s konektorem M12 a stíněným kabelem.
Tento typ laseru...
3234,00 Kč

Zelený křížový laser s konektorem M12 na 4.5~42VDC - 5mW optika 54°

Křížový laser 3V DC s konektorem M12. 4 pinový konektor M12 (výrobce Lapp Kabel) o krytí IP67 + kabe...
4193,00 Kč

Hliníkový Držák laseru 16mm na tyč 12mm

Držák laseru z eloxovaného hliníku pro lasery o průměru 16mm určený pro uchycení na rádlovanou tyč 1...
410,00 Kč

Nástavec laseru pro svícení za roh

Nástavec umožňuje osadit laser tam, kde jej není možné vložit pro přímé svícení. Například do úzkých...
1050,00 Kč

Červený křížový laser s kontektorem M12 a měničem na 4,5~42VDC - 3.5mW, 650nm

Křížový laser 3.5mW s měničem na 4,5~42VDC s konektorem M12. 4 pinový konektor M12 o krytí IP67 + ka...
2599,00 Kč

Červený bodový laser s kontektorem M12 a měničem na 6-30V AC/DC stíněný kabel- 10mW

Bodový laser 10mW s měničem na 6-30V AC/DC s konektorem M12 a stíněným kabelem.
Tento typ laser...
2640,00 Kč

Červený bodový laser s kontektorem M12 a měničem na 4,5~42VDC - 1mW

Bodový laser 1mW s měničem na 4,5~42VDC s konektorem M12. 4 pinový konektor M12 o krytí IP67 + kabel...
2000,00 Kč
www.carove-lasery.cz
Naši patrtneři: lesnickepotreby.cz – lesnické potřeby, oblečení a obuv do lesa / led-zahrada.cz – zahradní osvětlení, designová dekorativní světla
English German
akce-pouziti-carovych-laseru-1
Nákupní košík
položek v košíku: 0

Created by © 2008-2022 ALS-Euro s.r.o. - tvorba internetových stránek a eshopu | ALS-Euro s.r.o. - Grafika a design